Haber

Çanakkale’de Hasbenli sığırkuyruğu bitkisine ilişkin çalıştay başladı

Türkiye’de korunması öncelikli bitki türlerine yönelik çalışmalar kapsamında düzenlenen “Hasbenli Sığırkuyruğu Eylem Planı Çalıştayı” Çanakkale’de başladı.

Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünün “Yeni Bir Metodoloji Çerçevesinde Türkiye’deki Nesli Tehlike Altındaki Türler İçin Eylem Planlarının Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi Projesi” çerçevesinde, pilot tiplerden Hasbenli sığırkuyruğuna ait hareket planının hazırlanması için çalışma yürütülüyor.

Kentteki bir otelde gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Karabacak, aktifliğin Hasbenli sığırkuyruğunun korunmasına yönelik çalışma yürütmek üzere yapıldığını söyledi.

Çalıştayın iki gün süreceğini belirten Karabacak, şunları kaydetti:

“İlk gün çeşidi tanıyacağız. Arazi çalışmalarına, tehdit eden faktörlere bakacağız. Proje ve metodoloji hakkında genel bilgiler verilecek. İkinci gün ise ilgili paydaşlarla ‘bu türü nasıl koruyabiliriz, önemi nedir, neler yapabiliriz’ bununla ilgili çalıştay gerçekleştireceğiz. Hasbenli sığırkuyruğu 2012 yılında bilim dünyasına kazandırılmış. 10 yıllık bir bitki üzerinde çalışma yapıyoruz. Tek lokalitede biliniyordu. Bu projeyle biraz daha genişlettik fakat hala Çanakkale vilayet hudutları dışına çıkmış değil. Jenerasyonunu muhafazamız gerektiğini düşünüyoruz. Kritik bir tehlikesi var. Bulunduğu alan, habitatlar ekstrem kaidelerde, her yerde yetişmesine müsaade vermiyor. Gelecek jenerasyonlara aktarmak, bu çeşidin devamını sağlamak için daima birlikte çalışma yürüteceğiz.”

Programa, DKMP 2. Bölge Müdürü Onur Özgür, Çanakkale Şube Müdürü Ozan Hacısalihoğlu, Tehlikedeki Tipler Projesi’nin grup başkanı Borut Rubinic, kurum ve kuruluşların yanı sıra özel dal temsilcileri ile akademisyenler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu