Haber

Mahmutbey Selanikliler Derneği, Büyük Önder Atatürk’ü andı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında Bağcılar’da düzenlenen 99. Klâsik Dede Pilav Günü’nde anıldı.

Mahmutbey Selanikliler Derneği tarafından Bağcılar Belediyesinin destekleriyle düzenlenen 99. Geleneksel Dede Pilav Günü ve Atatürk’ü Anma Programı, Hasan Gürsu Camisi’nde gerçekleşti.

Etkinlikte 160 küçükbaş hayvanın etinden pişirilen kavurma ve 1,5 ton pilav vatandaşlara ikram edildi.

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, yemeklerin dağıtıldığı kazanın başına geçerek, vatandaşlara ikramlarda bulundu.

Konuşmasında Mahmutbey Mahallesi’nin 100 yılı aşan geçmişe sahip olduğunu anlatan Özdemir, Selanik’ten mübadele ile gelenlerin burada yerleşim kurduğunu ve o dokuyu aynı şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 84. yılında hürmet ve hasretle andıklarını söz eden Özdemir, “Türkiye ve Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesiyle ülkemize göçen Selanik göçmenleri tarafından Bağcılar Mahmutbey Mahallesi’nde 1923 yılından beri sürdürülen Geleneksel Dede Pilav Günü 99 yaşına girdi. Her yıl Bağcılar Belediyesinin de destek verdiği etkinlik bu sene 10 Kasım’a denk geldi. Selanikliler, Dede Pilavı Günü’nde hemşehrileri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de andı.” diye konuştu.

Özdemir, Atatürk ve silah arkadaşlarıyla şehitleri rahmetle ve minnetle andığını lisana getirdi.

Mahmutbey Selanikliler Derneği Lideri Fuat Sarp da Rumeli’de başlayıp Mahmutbey’de devam ettirilen pilav aktifliğine gelen herkese teşekkür etti.

Atatürk’ü rahmetle ve minnetle andığını belirten Sarp, “Kavala’daki dedelerimizin vasiyeti üzerine başlayan bir tertip. O vakitten bu vakte nesiller boyunca bu aktifliği devam ettiriyoruz. Halkımızın yardımları ve Bağcılar Belediyesinin de katkılarıyla bu aktifliği gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Programa Bağcılar Kaymakamı Abdullah Uçgun ve İlçe Müftüsü İbrahim Yavuz ile çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu