Ekonomi

Bitcoin, ETF iyimserliği ve Orta Doğu’daki jeopolitik riskler nedeniyle 35.000 dolara yaklaşıyor

Bitcoin ( BTC/USD ) fiyatı geçtiğimiz gün %1’den az artış göstererek yaklaşık 34.450 $’a ulaştı. Bu, yaklaşık bir haftadır koruduğu bir seviye ancak hâlâ 35.000 doların üzerindeki son zirvesine ulaşmaktan çekiniyor. Bu zirve, Bitcoin’in Mayıs 2022’deki şiddetli ayı piyasasından bu yana gördüğü en yüksek seviyeydi. Ekim ortasından bu yana, Bitcoin yaklaşık %30 artış göstererek, düşük volatilite ve işlem hacimleriyle daha önce durgun olan kripto piyasalarını geride bıraktı.

Finery Markets’tan Konstantin Shulga’ya göre bu yükseliş, yatırımcıların iyimserliğinin arttığını gösteriyor. Yatırımcılar, yatırımcıların ilgisini artırabilecek ve dijital varlıkların kurumsal olarak benimsenmesini hızlandırabilecek spot Bitcoin ETF’leri için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) onayını bekliyor.

Orta Doğu’daki jeopolitik riskler nedeniyle dijital para biriminin altınla ilişkisi güçlendi ve “dijital altın” kelimesinin telaffuzu güçlendi. Bu apaçık Dow JonesEndüstriyel Ortalama ve S&P 500 gibi hisse senedi endeksleriyle bağlantısı zayıfladı. Federal Rezerv’in yaklaşmakta olan para politikası kararının bu hisse senedi endekslerini ve genel olarak trendlerini takip eden Bitcoin’i etkilemesi bekleniyor. Merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması ve potansiyel olarak gelecekteki borçlanma maliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi vermesi bekleniyor.

Diğer kripto para birimi haberlerinde, eter Fiyatı yavaş yavaş 1.800 doların üzerine çıktı. Ancak, KardanoPolygon gibi daha küçük tokenlarda düşüşler yaşandı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu